Czwartek, 2018-05-24

Jesteś tu: » Strona startowa » Ulotki dla Rodziców » W oczekiwaniu na Święta

Ulotka dla rodziców

W oczekiwaniu na Święta

Nie tylko same Święta Bożego Narodzenia, ale i czas oczekiwania na nie, niesie przedszkolakom bardzo dużo powodów do radości. Rodzice mogą przyczynić się do tego, by dzieci mogły jak najintensywniej i jak najmilej przeżywać ten czas. Na przykład:

• Wprowadzać przedszkolaka w zdarzenia, które miały miejsce ponad 2000 lat temu, przybliżać mu tradycje świąteczne i symbolikę Świąt: dzielenia się opłatkiem, dodatkowego nakrycia, itd. Można przeczytać dziecku książeczkę o świątecznej tematyce; opowiedzieć jemu, jak się obchodziło Święta w naszych domach, gdy byliśmy mali; obejrzeć wspólnie film lub program albo wybrać się na spektakl o świątecznej tematyce.
  • Umilać dzieciom czekanie drobnymi prezencikami. Warto podarować przedszkolakowi adwentowy kalendarz ze smakołykami albo wymyślić jakieś inne małe niespodzianki na każdy dzień – popakować je w paczuszki i ponumerować (może to być naklejka, gumeczka do włosów ze świątecznym akcentem, lizak, świąteczna kolorowanka itp.). Można też zrobić własny kalendarz, z którego dziecko będzie codziennie wyrywać karteczkę.
  • Szykować wspólnie z dzieckiem dekoracje na choinkę, a gdy przyjdzie pora, razem ją ubierać. Jeżeli kupujemy żywe drzewko, dobrze wybrać się po nie razem z dzieckiem i pozwolić mu uczestniczyć w wyborze.
  • Poprosić przedszkolaka o pomoc w przygotowaniu wigilijnych potraw – nawet gdyby oznaczało to dla nas trochę więcej pracy, nie odbierajmy mu tej przyjemności. Wspomnienia Świąt to nie tylko obrazy, ale i smaki czy zapachy, które dominują wówczas w całym domu.
  • Na jakiś czas przez Bożym Narodzeniem, poprosić dziecko, by narysowało albo podyktowało list do Świętego Mikołaja. W Wigilię wspólnie go wypatrujmy. Jeżeli nikt nie wcieli się w rolę Mikołaja, a tylko na przykład chcemy podrzucić pod drzwi worek z prezentami, zadbajmy o elementy zwiększające prawdopodobieństwo sytuacji (ślady butów przed drzwiami, naniesiony śnieg, coś, co mógł zgubić spieszący się Mikołaj lub jego renifery – niech to będzie chociażby „nadgryziona” marchewka).

źródło: http://nauczycielprzedszkola.pl/