Niedziela, 2018-02-25
Almy, Cezarego

Jak zbudować w dziecku poczucie wartości?

Jesteś tu: » Strona startowa » Ulotki dla Rodziców » Jak zbudować w dziecku poczucie wartości?

Ulotka dla Rodziców

Jak uniknąć stygmatyzacji i zbudować w dziecku poczucie wartości?

Można śmiało stwierdzić, że każdy rodzic zapytany o to chciałby dla swojego dziecka odpowie żeby było szczęśliwe, wierzyło we własne możliwości i znało swoją wartość to wszystko jest możliwe pod warunkiem, że zbuduje się w dziecku poczucie własnej wartości. Do tego potrzebna jest świadomość rodziców czym jest poczucie własnej wartości jak się je tworzy i co je niszczy. Stygmatyzacja jako etykietowanie dziecka jest z pewnością tym co narusza pozytywne postrzeganie siebie. Rodzice powinni:

• szanować dziecko i jego granice
  • okazywać zainteresowanie jego osiągnięciami i doceniać je
  • nie porównywać do innych dzieci
  • konstruktywnie chwalić i umiejętnie krytykować czyli krytykować zachowanie, a nie dziecko (zamiast mówić jesteś niegrzeczny zachowałeś się brzydko)

Rodzic musi pamiętać, że dziecko w wieku przedszkolnym dopiero zaczyna budować swoje poczucie własnej wartości i jest niepewne swoich umiejętności dlatego w tym czasie wielką rolę odgrywa:

• zainteresowanie dzieckiem jego sukcesami, emocjami
  • tym co lubi
  • zachęcanie dziecka do nowych wyzwań i wspieranie w nich
  • szanowanie jego zdania i upodobań

Należy pamiętać, że stygmatyzacja uniemożliwia prawidłowy rozwój samooceny, sprowadzenie osoby dziecka do określeń ty leniu, ty gapo, ty ofermo, ciągle coś gubisz, zawsze musisz coś zepsuć są to określenia niezwykle często używane przez rodziców, nauczycieli do dziecka, a ładunek emocjonalny tych słów jest ogromny zabija wiarę dziecka w siebie, sprowadza je do bycia leniem, którym w konsekwencji może się stać bo uwierzy, że nim jest.

Dziecko ufa rodzicom cała jego wiedza o sobie jest tym co dorośli mu przekazują werbalnie jak i niewerbalnie, dlatego należy zawsze pamiętać o tym jak wielki wpływ ma się na dziecko i o tym, że to my rodzice budujemy w dziecku jego poczucie wartości, a co za tym idzie szczęśliwe życie, którego każdy rodzic tak pragnie dla swojego dziecka.

źródło: http://www.nauczycielprzedszkola.pl/