CZYTAJMY DZIECIOM

Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych,
dobrych i szczęśliwych ludzi.

Jest na to sposób -CZYTAJMY DZIECIOM!




       Czytanie dziecku od najmłodszych lat rozbudza w nim ciekawość świata, pomaga zrozumieć siebie i innych. Wspólne głośne czytanie kojarzy się dziecku z przyjemnością i poczuciem bezpieczeństwa. Czytanie rozwija uczucia, jest źródłem emocji. Rozwija zdolności do przeżywania trudnych losów bohaterów, postaci nieszczęśliwych, pokrzywdzonych. Wzbogaca słownictwo, rozwija kompetencje językowe, a to ułatwia wyrażanie myśli i uczuć, sprawia, że dzieci więcej rozumieją. Dzieci, którym czytamy mają lepiej rozwiniętą wyobraźnię, potrafią tworzyć obrazy, „wyobrażać sobie". Czytanie to dobry sposób na długie zimowe wieczory, a książka to przyjaciel, który daje ukojenie i nadzieję. Rodzice, którzy czytają swoim dzieciom uczą ich świata, czynią ich bogatszymi w wiedzę.

Rodzicu! rozkochaj swoje dziecko w książkach.

Od najmłodszych lat otaczaj dziecko książkami

Wspólnie oglądajcie ilustracje w książkach, rozmawiajcie o nich

Pokaż mu właściwy sposób czytania, niech razem z Tobą śledzi palcem tekst

Rozmawiaj z dzieckiem o tym jak wygląda książka, gdzie jest jej początek, koniec, jakie ma ilustracje

Zachęcaj dziecko do odgadywania o czym będzie mowa w dalszej części książki

Oglądajcie razem książki popularno - naukowe (np. słowniki dla dzieci, atlasy)

W rozmowach z dzieckiem używaj odpowiednich określeń; książka, tytuł, autor, bohater, postać, rozdział, strona

Pokaż dziecku, że ty także chętnie czytasz

Naucz dziecko dobrze traktować książki

CZYTAJ DZIECKU 20 MINUT DZIENNIE - CODZIENNIE!



9 ZASAD PRZY CZYTANIU BAJEK PRZED SNEM



1.Czytamy wyciszonym i spokojnym głosem, wręcz szeptem.

2. Książkę trzymamy w taki sposób, by dziecko widziało ilustrację do czytanego tekstu, ale nie komentujemy ich na głos – poszczególne elementy ewentualnie pokazujemy palcem.

 

3.Unikamy z dzieckiem kontaktu wzrokowego i nie wdajemy się w rozmowę.

 

4.Nawet gdy dziecko musi wyjść do toalety już po położeniu się do łóżka, nie mówimy do niego i staramy się do minimum ograniczyć bodźce, które mogą dziecko na nowo rozbudzić.

5. Przed położeniem dziecka do łóżka staramy się zaciemnić pokój (szczególnie gdy jest to popołudniowa drzemka) oraz wyłączyć np. telefon by nie wzbudzać w dziecku zainteresowania niczym poza bajką.

 

6. Po zakończeniu czytania otulamy dziecko kołdrą, dajemy całusa i po cichutku wychodzimy, bez względu na to, czy dziecko zasnęło w trakcie czytania, czy nie.

 

7.Przed rozpoczęciem czytania bajki umawiamy się z dzieckiem, czy czytamy całość, czy tylko do pewnego momentu i zaznaczamy go w taki sposób, by było dla niego jasne i przewidywalne (zakładka, dziecko trzyma stronę w paluszkach itd.).

 

8. Staramy się nie reagować na „zaczepki” dziecka, które jeśli nie chce leżeć w łóżku, będzie próbowało nas zagadnąć, połaskotać wstawać itp.; uspakajamy je wtedy, nic do niego nie mówiąc.

9.Pozwalamy wziąć dziecku ze sobą ulubioną maskotkę lub pluszaka, by miało się do czego przytulić, kiedy my się już z nim pożegnamy.





JUŻ WKRÓTCE ZAPRZYJAŻNIONA PANI BIBLIOTEKARKA


POLECI SUPER


KSIĄZECZKI DLA DZIECI I CIEKAWE ARTYKUŁY DLA RODZICÓW.