• Odwiedziło nas: 520413 osób

Jak motywować do samodzielności

Jesteś tu: » Strona startowa » Ulotki dla Rodziców » Jak motywować do samodzielności

Ulotka dla rodziców

Jak motywować do samodzielności?

• Nie rób czegoś ZA dziecko, tylko Z NIM lub OBOK NIEGO – bądź w pobliżu, by pomóc i czuwać nad bezpieczeństwem, ale pozwól mu wykonać daną czynność samodzielnie.

• Naukę dziel na mniejsze etapy i wymagaj pokonania pojedynczych kroków.

• Nagradzaj za samodzielność – nagradzaj jednak nie efekty, ale próby wykonania czegoś samodzielnie, nawet jeśli efekt końcowy nie jest zadowalający.

• Pozwalaj dziecku podejmować decyzje (o ile nie zaszkodzą one jemu samemu lub otoczeniu), nawet jeśli wiesz, że skutek będzie daleki od zamierzonego.

• Egzekwuj wywiązanie się z każdego obowiązku, jaki nałożysz na dziecko; pamiętaj jednak, że chodzi tu o SAMODZIELNE, a nie IDEALNE wykonanie.

• Miej w sobie gotowość na pogodzenie się, że nie wszystko będzie idealnie, szybko, czysto, do końca.

• Jeśli to, co dziecko zrobiło (np. sprzątanie), wymaga poprawy, najlepiej popraw to tak, by dziecko tego nie widziało. Gdy to niemożliwe, powiedz żartem np.: „Właśnie mały duszek szepnął mi, bym i ja coś posprzątała”. Starsze dziecko najpierw pochwal za to, co samo zrobiło, a potem dodaj, co jeszcze chciałabyś, by zostało zrobione.

• Pokazuj, że dziecko jest lubiane i akceptowane, a jego sukcesy są dostrzegane i ważne.

• Wykorzystuj możliwości, jakie daje grupa przedszkolna – dziecko chętniej podejmuje zadania wśród rówieśników, podpatruje, bo „też chce umieć”, a modelowanie przez kolegów jest najskuteczniejsze.

•  Jeśli mówisz, co dziecko zrobiło źle, mów też, co zrobiło dobrze.

źródło : //nauczycielprzedszkola.pl/