• Odwiedziło nas: 520420 osób

Wskazówki jak rozmawiać z dzieckiem o Świętym Mikołaju

Jesteś tu: » Strona startowa » Ulotki dla Rodziców » Wskazówki jak rozmawiać z dzieckiem o Świętym Mikołaju

Ulotka dla rodziców

Wskazówki jak rozmawiać z dzieckiem o Świętym Mikołaju

Są rodzice, którzy uważają, ze dzieci nie powinno się okłamywać i dlatego od najmłodszych lat mówią swoim pociechom, że to oni, a nie Święty Mikołaj, zostawiają prezenty pod choinką.

Ale są też rodzice, którzy starają się, by dziecko jak najdłużej mogło wierzyć w Świętego Mikołaja. Wykazują się przy tym nierzadko sporą pomysłowością: zamawiają wizytę „Mikołaja”; podrzucają prezenty pod choinkę, gdy dziecko nie widzi i zostawiają „ślady mikołajowej obecności”. Niektórzy wykorzystują nawet multimedia. Montują na przykład film, na którym „Mikołaj” mówi do ich dziecka, i gdy nadchodzi odpowiedni moment - dyskretnie włączają DVD w czasie programu telewizyjnego.

Które podejście jest lepsze?

Ta decyzja należy oczywiście do Rodziców. To sytuacja wyjątkowa i możemy pozwolić sobie na „pofantazjowanie”. Gdy opowiadamy dziecku bajkę, ono często również wierzy, że tak było naprawdę. Odzieranie wszystkiego z tajemniczości zubaża świat dziecka.

Nie odbierałabym maluchom tej radości. Nie zabierałabym Mikołaja dzieciom, całej tej magii, jaka mu towarzyszy. Wyczekiwania, radości z prezentów.

Oczywiście, nie powinniśmy też straszyć nim dzieci, a już w żadnym razie nie róbmy tak, że Mikołaj nie przychodzi, ponieważ… dziecko nie zasłużyło na to. Dziecko czuje się bardzo ważne, gdy wie, że chociaż na świecie jest tyle dzieci, Mikołaj o nim nie zapomina. W miarę możliwości postarajmy się, by dziecko dostało to, o czym najbardziej marzyło. Wigilia Świąt Bożego Narodzenia to na pewno nie jest dobry czas na wyciąganie konsekwencji ze złego zachowania dziecka.

Gdy dziecko będzie starsze i odkryje prawdę, może być rozżalone, że to nie Święty Mikołaj przynosił jemu prezenty, ale nie sadzę, by czuło do rodziców żal, że zostało wprowadzone przez nich w błąd. Żeby mu osłodzić to rozczarowanie, możemy zaproponować, że na kolejne Święta Bożego Narodzenia ono również włączy się do przygotowywania podarków. Przecież robienie innym niespodzianek, podrzucanie prezentów, może być równie miłe jak ich otrzymywanie.

źródło: //nauczycielprzedszkola.pl/