• Odwiedziło nas: 520416 osób
  • Do końca roku: 131 dni
  • Do wakacji: -61 dni
Środa, 2018-08-22
Imieniny:
Cezarego, Marii

Negatywne postawy otoczenia wobec tików.......

Jesteś tu: » Strona startowa » Ulotki dla Rodziców » Negatywne postawy otoczenia wobec tików.......

 

Ulotka dla rodziców

Negatywne postawy otoczenia wobec tików utrudniające ich leczenie

 

1.     NIE KARAJ DZIECKA za tik, nie wyśmiewaj, nie stygmatyzuj – nie tylko nie pomagasz, ale wtórnie wzmacniasz tik, prowadząc do jego utrwalania i przedłużania.

2.     NIE TRAKTUJ dziecka JAK CHOREGO, NIE POBŁAŻJ, nie traktuj go w jakiś „ulgowy” sposób z racji tego, że ma tik.  Z jednej strony – wywołuje to w dziecku przekonanie: „jestem nieporadny”, „nie potrafię tego zrobić”, „jestem zbyt słaby”, „nie nadaję się”, więc przestaje podejmować wszelkie wysiłki, by coś osiągnąć i traci motywację do działania. Z drugiej strony – prowadzi to do sytuacji, w których dziecko zaczyna czerpać korzyści z posiadania tiku: „skoro jestem chory, to nie muszę tego robić/umieć”. Taka postawa również powoduje utrwalanie się tiku, bo skoro tik przydaje się do czegoś, to po co z niego rezygnować i cokolwiek z nim robić.

3.     NIE WYRABIAJ W DZIECKU I SOBIE POCZUCIE WINY – szukanie przyczyn tiku w sobie samym, w swym postępowaniu rodzi wstyd, a dalej – złość, wstręt czy inne negatywne emocje wobec dziecka. To z kolei obniża skuteczność działań podejmowanych w ewentualnej terapii, a nierzadko opóźnia samo szukanie pomocy i moment rozpoczęcia pracy terapeutycznej.

 

Ważne, by sam terapeuta nie obwiniał rodziców – ich postaw, sposobów postępowania, metod wychowawczych – za powstanie tiku u dziecka. Znacznie skuteczniejsze i efektywniejsze jest wyjaśnienie im mechanizmów powstawania tików, zapewnienie, że nie są jedyną rodziną, w której dziecko boryka się z tikiem, że problem jest częsty i do wyleczenia.


    4.     NIE ZWRACAJ NADMIERNEJ UWAGI, nie koncentruj się na tiku dziecka, nie podkreślaj go, nie dopytuj ciągle, „dlaczego tak robi” albo  „jak się czuje”

     5.     NIE ZŁOŚĆ SIĘ i nie naciskaj, by próbował się kontrolować, nie podkreślaj, że inne dzieci czegoś takiego nie muszą robić itp.

 

 

 

źródło: //nauczycielprzedszkola.pl/